Īres dzīvokļi – kas jāņem vērā, meklējot sev jaunu dzīvesvietu?

dzīvokļi

Jauna mājokļa meklējumiem mēdz būt dažādi iemesli – esošā īres līguma termiņa beigas, vēlme atrast ko citu, ģimenes pieaugums, darba vietas nomaiņa utt. Aplūkojot sludinājumus gan dažādos portālos, gan arī sociālajos medijos, redzams, ka pieprasītākie mājokļi dažādās pilsētās ir tieši īres dzīvokļi. Taču diemžēl piedāvājuma daudzveidība it nemaz neatbilst pieprasījumam – sludinājumu nav daudz, un arī īres cenas ir visai augstas, pat nelielajās pilsētās.

Kādēļ daudzi dod priekšroku tieši īres mājokļiem, zinot, ka, iespējams, šis variants ir salīdzinoši nedrošs? Daļa sabiedrības uzskata, ka tā ir “dzīvošana uz koferiem”, vēl kāds bilst, ka “nav drošas garantijas par nākotni” utt. Tajā pašā laikā, aplūkojot cenas, ir skaidrs, kādēļ daudzi izvēlas īres variantu. Saprotams, ka tikai daļai ir tādi ienākumi, kas ļauj iekrāt līdzekļus vai arī noformēt kredītu, lai iegādātos dzīvokli.

Sludinājumos redzamie īres dzīvokļi ir dažādi – sākot no pilnībā remontētiem, ar visām ērtībām, beidzot ar padomju laika variantiem, kuri nav pieredzējuši remontu daudzus gadus. Portālos mēdz būt diezgan grūti atlasīt sev interesējošo mājokli, pēc noteiktiem kritērijiem, taču, piemēram, sludinājumu platforma Dalder.lv piedāvā ļoti ērtu sistēmu, kur iespējams meklēt un filtrēt preces un pakalpojumus.

Ja arī tev kādreiz būs nepieciešams meklēt īres dzīvokli, ieskaties šajos padomos:

  • Pievērs uzmanību telpu tehniskajam stāvoklim – sienām, griestiem, grīdai. Tāpat rūpīgi aplūko esošo santehniku, mēbeles, radiatorus, durvis un logus. Ja mani bojājumus, defektus vai ko aizdomīgu, noteikti dari to zināmu dzīvokļa īpašniekam.
  • Pirms paraksti īres līgumu, rūpīgi to pārlasi! Neesi no tiem cilvēkiem, kas automātiski klikšķina uz “Esmu iepazinies un piekrītu lietošanas noteikumiem”. Tā kā telpu īrēšana ir nopietns lēmums, tev jāzina, kādas var būt sekas, ja, piemēram, dzīvoklī tiek sabojātas esošās mēbeles vai tehnika. Tāpat noskaidro arī par īres termiņa izbeigšanu ārkārtas gadījumos u.c. svarīgām lietām.
  • Svarīgākās lietas, kurām jābūt minētām īres līgumā – maksājumu apjoms un termiņi; nosacījumi, kādi tev jāievēro, izīrējot konkrētās telpas; telpu remonta iespējas; cik gadus īres termiņš ir spēkā; izīrētāji personas dati.
  • Papildus īres maksai, katru mēnesi tev arī būs jārēķinās ar komunālajiem maksājumiem, piemēram, ūdeni, apkuri utt. Noskaidro, kāda ir šī summa vasaras un ziemas mēnešos.
  • Ja nepieciešams iemaksāt drošības naudu, noskaidro, kādam mērķim tā paredzēta un kādos gadījumos to pēc īres līguma beigām neatmaksā.
  • Nebaidies uzdot jautājumus par visu, kas interesē! Skaļi kaimiņi, mājas iekšējā kārtība, lietas, kam jāpievērš uzmanība u.c.

Un kam tu pievērs uzmanību, meklējot īres dzīvokli? Pastāsti komentāros!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *