Juvelierizstrādājumi – slavenās Faberžē dzimtas saistība ar Baltiju

Juvelierizstrādājumi

Ikviens ir dzirdējis par slaveno Faberžē olu kā vienu no pasaulē dārgāko un maģiskāko dārglietu, kas parasti liekas kas tāls un neizprotams. Patiesībā, daudzi nemaz nezina, ka Faberžē dzimtas vēsture un franču juvelierizstrādājumiem piemītošā elegance ir saistīta ar Baltijas reģionu.

Juvelierizstrādājumi ir liela daļa no pasaules vēstures. Vienalga, kara vai miera laikā, tieši zelts, sudrabs un citi dārgmetāli ir bijusi svarīgākā valūta. Tāpat arī slavenie Faberžē izstrādājumi, kas nesuši Krievijas vārdu visā pasaulē, laika griežos ir ieņēmuši būtisku lomu.

Faberžē – dzimta ar vēsturi

Juvelieru nams Faberžē ir dibināts 1842.gadā Sanktpēterburgā un 1887.gadā Maskavā.

Gustavs Faberžē (1814–1893) ir izcilās juvelieru darbnīcas dibinātājs, kas pēc izceļošanas no Francijas ir dzīvojis Pērnavā un tikai 1842. gadā pārcēlies uz Sanktpēterburgu.

Faberžē ģimenes saistība ar Rīgu

Gustavs Faberžē kopā ar dēlu Pēteri Karlu Faberžē (1846–1920) bieži apmeklējis Rīgu. Rīga izcilās juvelierizstrādājumu dzimtas vēsturē ieņem būtisku lomu, jo tieši te abi rotkaļi satika savas nākamās sievas. 1917. gada revolūcijas laikā, Rīga bija tā pilsēta, pateicoties kurai Pēterim Karlam Faberžē izdevās emigrēt uz Eiropu. Dažus gadus pēcāk uz Rīgu pārcēlās dzīvot daži viņa ģimenes locekļi, kā arī uzņēmuma darbinieki.

Otra saistība ar Latviju ir radošā darba aspektā, jo saistība ar dzimtu ir vienam no slavenākajiem tēlniekiem – Teodoram Zaļkalnam. Faberžē uzņēmumā Pēterburgā un Maskavā paraugus sudraba izstrādājumiem zīmējis gleznotājs un grafiķis Jānis Lībergs (1862–1933), kas izglītību bija ieguvis Štiglica centrālajā tehniskās zīmēšanas skolā Sanktpēterburgā, no 1901. līdz 1903. gadam tur par sīkplastikas formu veidotāju ir strādājis Teodors Zaļkalns. Zaļkalns ir izgatavojis mazāka izmēra statujas, dzīvnieku figūriņas un citus sīkplastikas izstrādājumus. Tāpat amatu pie Faberžē ir apguvis Tukuma zeltkalis Artūrs Tālbergs.

Slavenākie Faberžē darbi

Faberžē pasaules slavu iemantojis ar pazīstamāko zīmolu – Lieldienu olām. Taču ģimene slavena arī ar rotaslietām, galda piederumiem, pulksteņiem, etvijām un citiem aksesuāriem, kas pieskaitāmi Faberžē dzimtas ekskluzīvākajiem darinājumiem. Katrs juvelierizstrādājums patiesībā ir vēsture saistībā ar kolekciju. Tie sniedz ne tikai vizuālo baudu, bet arī apjomīgu informāciju par noteiktu laika posmu Krievijas vēsturē un mākslas stilu ietekmi uz juvelierizstrādājumu vēsturi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *