Mājas zibensaizsardzības sistēmas var arī dzīvību!

mājas zibensaizsardzības sistēmas

Cilvēki apbrīno zibeni jau tūkstošiem gadu, bet īsti pat nezina, kas tas ir… Patiesībā, tā ir unikāla dabas parādība, kas rodas elektriskā lauka izlādes laikā starp mākoņiem negaisa, sniegputeņa vai vulkāna izvirduma laikā, ko var salīdzināt ar milzīgu, elektrisku dzirksteli, kura veidojas starp pretēji uzlādētajiem elektriskajiem laukiem. 2016. gada dati parāda, ka pēdējo divu gadu laikā zibens negadījumos apdrošināšanas uzņēmums BALTA ir atlīdzinājusi zaudējumus privātpersonām vairāk nekā 200 000 eiro vērtībā.

Aizsargāt mājokli likumdošanas vai sevis dēļ?

Mājas zibensaizsardzības sistēmas nepieciešams, jo skarbie statistikas dati liecina, ka Latvijā no zibens katru gadu cieš vidēji 50 ēkas. Pēdējos gados ugunsnelaime piemeklējusi ēkas Rīgas apkaimē, Ikšķilē, Ādažos, Mārupē, Jūrmalā. Zibens iznīcinātās elektronikas iekārtas skaitāmas tūkstošos. Tas ir iemels, kāpēc zibensaizsardzība ir tik būtiska.

Zibens radītās sekas

Laba zibensnovedēju cena ir atkarīga no vairākiem faktoriem. Primārais zibens aizsardzības mērķis – aizsargāt ēku un tajā esošās dzīvās būtnes no tiešās zibens izlādes un ar to saistītā uguns riska. Sekundārais mērķis ir pasargāt ēkā izvietotās elektroierīces, izvietojot speciālas pārsprieguma zibensaizsardzības sistēmas, kas pēc radītajiem zaudējumiem sastāda milzīgu naudas apjomu. Zibensnovedēju cena jebkurā gadījumā būs lētāka, kā dzīvības cena.

Zibensnovedēju cenas

Klasiskais jeb pasīvais veids nozīmē uz jumta uzstādītu metāla stiepļu sietu un uztvērējstieņus, kā arī gar fasādi izvietotus novadītājus, kas uztverto zibens lādiņu novada uz zemējuma kontūru. Zemējuma kontūrs tiek ierakts gruntī ap ēkas perimetru vai atsevišķi pie novadītāja punktiem, un zibens radītā elektrība pa uztvērējstieni tiek novadīta zemē un izklīdināta.

Aktīvā zibensaizsardzība nosaka to, ka ēkas augstākajā punktā uzstāda mastu ar uztvērējgalviņu, gar fasādi izvietojot novadītājus. Tie uztverto zibens lādiņu novada uz zemējuma kontūru. Šim aizsardzības veidam ir vairākas priekšrocības:

  • Plašs aizsardzības rādiuss uztvērēja galviņai;
  • Ātra un vienkārša montāža;
  • Mazs zemējumu skaits;
  • Augsta drošuma pakāpe un ilgs ekspluatācijas termiņš.

Jāizvēlas kvalitāti un pieredzi

Latvijas būvnormatīvi ir diezgan vispārēji attiecībā uz regulējošo daļu zibensaizsardzības jomā, ko negodprātīgi mēdz izmantot daudzi uzņēmēji. Izvēloties uzņēmumu, kam uzticēt sava mājokļa drošību, pirmkārt jāpārliecinās par uzņēmuma pieredzi un tā dzīvot spēju ilgtermiņā attiecībā pret piedāvātajām garantijām. Ikdienā zibensaizsardzības sistēma tiešā veidā netiek ekspluatēta un bez speciālām zināšanām nav iespējams noteikt vai sistēma ir droša. Tajā pašā laikā sistēmai ir jābūt patstāvīgi gatavai uztvert un novadīt zibens izlādi, jo tā nav paredzama- vai tā notiks pēc mēneša, trīs vai desmit gadiem.

Kā atzīmē uzņēmuma zibensaizsardzības sistēmu uzņēmumā, Izvēloties zibensaizsardzības sistēmas risinājumus, nevar likt vienlīdzības zīmi starp kvalitāti un ekonomiju. Ekonomija ietekmēs materiālu kvalitāti, bet tā savukārt – sistēmas drošības pakāpi. Galvenokārt klienti būtu jāizvēlas augstākās vērtības, ne tikai zemākā zibensnovedēja cena, piemēram, augstas prasības pret drošību, precizitāti, ilgtermiņa risinājumi.

Daži fakti par zibeni, kas apliecina zibensaizsardzības nepieciešamību un zibensnovedēja cenas nozīmi:

  • Strāvas stiprums zibens spēriena laikā sasniedz 100 000 ampēru, un tās ātrums sasniedz 30 000 km/h;
  • Temperatūra sasniedz 30 000 grādu pēc Celsija skalas, tāpēc zibens spēj izkausēt pat smiltis, pārvēršot tās stiklā;
  • Iesperot kokā, zibens burtiski “uzvāra” tā sulu no iekšpuses;

Iesperot cilvēkam, milzīgā trieciena rezultātā rodas apdegumi, kaulu lūzumi, nervu sistēmas bojājumi, sirds darbības apstāšanās.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *