Pieredzējis venerologs dažādu venērisko slimību ārstēšanai

sifiliss-venēriskas slimibas-venerologs

Venerologs ir ārsts, kas palīdz gadījumos, ja STS iegūst seksuālā dzimumakta laikā. Lielākoties cilvēki ir gatavi pārbaudīt savu veselību, ik gadu ejot pie zobārsta, ģimenes ārsta vai ginekologa. Diemžēl realitātē liela daļa no mums, pat to nezinot, ir bīstamo slimību baktēriju nēsātāji. Tieši tāpēc regulāri jāapmeklē speciālists, jo pat redzamākās STS pazīmes nereti ir atpazīstamas vien profesionālim.

Kas īsti ir venerologs

Pieredzējis venerologs ir viens no noteicošajiem faktoriem, lai viegli un ātri izveseļotos. Parasti tieši emocionālā kautrība un sajūtas ir viens no lielākajiem klupšanas akmeņiem. STS pazīmes var iegūt jebkura seksuālā akta laikā – gan vaginālā, anālā, orālā dzimumakta laikā vai tikai rīvēšanās rezultātā. Visbīstamākais ir tas, ka visas seksuāli transmisīvās slimības ir ļoti lipīgas un izplatās ātri. Ir dažādas venēriskās slimības, taču biežāk sastopamās ir sifiliss, hlamīdijas, mikoplazmoze, gonoreja, smagākos gadījumos HIV/AIDS. Lai inficētos pietiek tikai ar vienu reizi, kas var būt pat letāla, ja slimības netiek ārstētas!

Kas ir sifiliss?

Viena no izplatītākajām STS pacientu problēmām  ir iegūts sifiliss. Slimības bīstamība slēpjas inkubācijas periodā, jo pirmās pazīmes par saslimšanu parādās vien 7 līdz pat 100 dienas pēc inficēšanās. Vidējais rādītājs ir 21 diena, kas parādās pirmās nelielās čūlas.  Čūla izveidojas vietā, kur ķermenim piekļuvusi infekcija, visbiežāk uz dzimumorgāniem un to rajonā, iekšā makstī, uz sēkliniekiem. Ja slimības laikā bijusi masturbācija, čūlas var parādīties arī uz rokām, vēdera priekšējās sienas.  Orālā seksa laikā slimība var izplatīties uz mutes, sejas, uz lūpām vai mēles.

Sifilisa čūlas mēdz būt dažāda lieluma, nesāpīgas un ar ādas sacietējumu zem tās. Tomēr ja paralēli slimo ar vēl kādu citu infekciju, čūlas var kļūt sāpīgas un sagādāt spēcīgu diskomfortu. Lielākoties slimība tiek pamanīta mazgājoties vai apmeklējot labierīcības. Ja infekcijas perēklis atrodas iekšā makstī vai taisnajā zarnā to pat var nepamanīt. Svarīgi uzreiz vērsties pie profesionāla venerologa. Lai arī var gadīties, ka slimība pāriet 1.5 mēnešos arī bez ārstēšanās, vienmēr drošāk par savu veselības stāvokli pārliecināties.

Nedēļas laikā pēc čūlas parādīšanās, palielinās arī limfmezgli, kas var pieaugt līdz pat baloža olas izmēram. Savukārt, vidēji trīs mēnešus pēc inficēšanās ar sifilisu uz ķermeņa sāk parādīties nelieli, bieži vien nemanāmi izsitumi. Pēc 1.5 mēnešiem seko lielāki izsitumi,   kas izveidojas ap gļotādām, pie dzimumorgāniem, plaukstām, pēdām.

Ja sifiliss netiek ārstēts pie venerologa un slimība progresē, nākošās stadijas var ilgt pat vairākus gadus. 3 – 10 gadus pēc inficēšanās gļotādā, ādā, iekšējos orgānos, kā arī lielākajos asinsvados un nervu sistēmā izveidojas veidojumi – gummas, kas var radīt smagus ķermeņa darbības traucējumus.

Kā izvairīties no saslimšanas?

Visefektīvākais profilaktiskais līdzeklis, kas var samazināt venērisko slimību saslimšanas risku ir prezervatīvs, tomēr arī ne visos gadījumos. Ja STS pazīmēm nepievērš uzmanību, infekcijas var progresēt un izvērsties par hroniskiem iekaisumiem urīna izvadkanālā un dzemdes kaklā. Sievietēm bieži mainās menstruālais cikls vai sākas starpmenstruālā asiņošana. Tikpat bīstams it Bartolīna dziedzera iekaisums, kas ir ļoti nepatīkams, jo ārējos dzimumorgānos veidojas sastrutojoši un sāpīgi sabiezējumi.

Lai arī liekas, ka ar venēriskajām slimībām nevar slimot, ja partneri bieži nemainās un cilvēks par sevi rūpējas, kā arī higiēna ir adekvāti augstā līmenī, tomēr realitāte ir pavisam savādāka. Patiesībā seksuāli transmisīvo slimību nēsātājs var būt ikviens, jo par šīm slimībām un simptomiem var uzzināt tikai jau infekcijas saasināšanās gadījumā, kad STS pazīmes kļūst jūtamākas un izteiktākas.

Kuras no STS pazīmēm var atpazīt visātrāk?

Ja ir atpazīstama kāda no šīm STS pazīmēm, steidzami jāapmeklē venerologs:

  • dedzinoša sajūta seksuālā akta laikā;
  • sāpes urinējot;
  • velkošas sāpēs vēdera lejasdaļā.

Vienīgais veids, kā pārliecināties par savu veselības stāvokli, ir apmeklēt speciālistu – venerologu, nodot asinsanalīzes un šādā veidā ieraudzīt STS pazīmes. Ja  gada griezumā ir līdz 10 seksuālajiem partneriem,  jāpārbaudās  vismaz reizi gadā. Vairāk kā 10 partneru gadījumā speciālistu jāapmeklē vismaz reizi pusgadā, lai STS pazīmes varētu piefiksēt ātrāk!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *